Marina Weis

Marina Weis

Acting agencyArtist management
Agentur Schwanenberg (Main agency)
Vera Schwanenberg (Agent)
open agency on Filmmakers
Tina Milevcic
+385 91 523 7479
tina@gm-talents.com
open agency on Filmmakers

Information

Height (cm)
168
Weight (in kg)
60
Eye color
blue green
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Stature
slim, female
Place of residence
Berlin (DE)
Housing options
Hamburg (DE), Vienna (AT), Basel (CH), Cologne (DE), Tbilisi (GE), London (GB), Łódź (PL), Offenburg (DE), Hanover (DE), Frankfurt (DE), Moscow (RU)
Nationality
German
Languages
German(native-language)Russian(native-language)English
Accents
BulgarianGreekPolishRomanianRussianSlavic
Sport
BadmintonAerobicsHikingHorse ridingRhythmic sports gymnasticsSport of runningSwimTable tennisYogaBasketballCanoeIce skatingWater-skiingPilates
Dance
Contemporary danceDiscoFreestyle danceJazz DanceModern Dance
Profession
Actor, Speaker, Dubbing actor
Singing
Opera singingSprechgesangBalladPopSoul/RnB
Special skills
Audio bookAudio drama
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's licenses
B - Car

Credits

Primary professional training

1987 – 1991
Moscow Art Theatre School

Other professional training

Schusswaffentraining für Schauspieler SIB in Berlin
Meisner Training bei Frank Betzelt
Midsummer in Oxford Program at Balliol College ( The British American Drama Ac.)

Film

Nuremberg (Cinema film)
Supporting role Nikolay Lebedev Producer: K International [cz]
Blutsauger (Cinema film)
Supporting role Julian Radlmaier Producer: Faktura Film GmbH
Nartai (Feature film)
Nachbarin diverse Producer: Faktura Film GmbH
Papa Bär (Short film)
Olga (SR) Michal Ostatkiewicz Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Die Unsichtbaren - Wir wollen leben (Cinema film)
Frau Winkler (SR) Claus Räfle Producer: Cine Plus Filmproduktion GmbH [de]
Der Unsichtbare Film (Feature film)
Marina (LR) Anton Gonopolski Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Selbstkritik eines bürgerlichen Hundes (Cinema film)
Marina (SR) Julian Radlmaier Producer: Faktura Film GmbH
Silbersau (Feature film)
Frau Kraus (SR) Moritz Krämer Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Absolution (Feature film)
Olga (LR) Werner Schumann Producer: Time On Earth Production GbR [de]
28 1/2 (Feature film)
Marina (LR) Anton Gonopolski Producer: GUDD FILM production
Mindestens bis zum Ende der Straße (Feature film)
Melanie (SR) Sabine Bernardi Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Na Sdorowje! Babuschka! (Short film)
Tatjana (LR) Viktoria Gurtovaj Producer: ifs Internationale Filmschule Köln GmbH
Puppe, Icke & der Dicke (Cinema film)
Engel Felix Stienz Producer: One Two Films
Schub (Short film)
Marina (LR) Moritz Krämer Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Hinterhof (Short film)
Clarissa (LR) Ana-Felicia Scutelnicu Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Die Spielerin (Short film)
Mutter (SR) Ana-Felicia Scutelnicu Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Die Kinder der Flucht (Documentary series)
Russische Ärztin (SR) Hans-Christoph Blumenberg Producer: Cinecentrum Hamburg Deutsche Gesellschaft für Film- und Fernsehprod. mbH [de] Station: ZDF [de]
Das Haus der Schlafenden Schönen (Cinema film)
Dienstmädchen Vadim Glowna Producer: Inner Circle Pictures GmbH [de]
Autobahn (Short film)
Ludmila (LR) Bartosz Werner Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Die Bourne Verschwörung (Cinema film)
Mrs. Neski (SR) Paul Greengrass Producer: Fromage Films LLC [us]
Mondlandung (Feature film)
Lehrerin (SR) Till Endemann Producer: Vmax Media Filmproduktion GmbH [de]
Last Minute (Cinema film)
n.n. Marina Caba Rall Producer: B&T Film GmbH [de]
Erste Ehe (Feature film)
Ingrid van der Brack (LE) Isabell Stever Producer: Filmkombinat, ZDF Written by: Isabell Stever
Erste Ehe (Cinema film)
Frau van der Brack (SR) Isabelle Stever Producer: Filmkombinat Nordost GmbH & Co. KG [de]
England! (Cinema film)
n.n. (SR) Achim von Borries Producer: Tossell Pictures

Television

Nord bei Nordwest - Natalja (TV movie (series))
Anna-Lena Kurkowa (LR) Felix Herzogenrath Producer: Triple Pictures GmbH Station: ARD [de], Degeto [de], NDR [de]
Usedom-Krimi - Am Ende einer Reise (TV movie (series))
Ewa Szumanska (SR) Grzegorz Muskala Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH Station: ARD [de], Degeto [de], NDR [de]
Wir (TV series)
Frau Kwiatkowski (SR) Kerstin Polte Producer: Studio Zentral Station: ZDFneo [de]
Betonrausch (TV movie)
Frau Liebholz (SR) Cüneyt Kaya Producer: UFA Fiction Station: Netflix
Großstadtrevier (TV series)
Jelena Pawlowa (LR) Andrea Katzenberger Producer: LETTERBOX FILMPRODUKTION GmbH Station: ARD [de], NDR [de]
Tage des letzten Schnees (TV movie)
Mutter von Lisa (SR) Lars-Gunnar Lotz Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Bad Banks (TV series)
Dr. Heiss (SR) Christian Zübert Producer: LETTERBOX FILMPRODUKTION GmbH Station: arte, ZDF [de]
Diversant 3 / The Saboteur 3 - Krym (TV series)
Frau Altmann Dmitri Iosifov Producer: Divera Film [ru] Station: Channel 1 [ru]
The Romanoffs (TV series)
Frau Fedunova (SR) Matthew Weiner Producer: Picrow [us] Station: Prime Video (Amazon)
Sense8 (TV series)
Tante Elke (SR) Lana Wachowski Producer: Unpronounceable Productions [us] Station: Netflix
Stralsund - Kein Weg zurück (TV movie (series))
Gerichtsmedizienerin (SR) Florian Froschmayer Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Sense8 (TV series)
Aunt Elke (SR) Lana Wachowski Producer: Georgeville Films [us] Station: Netflix
Wunschkinder (TV movie)
Ludmila Petrovna (SR) Emily Atef Producer: X Filme Creative Pool GmbH Station: ARD [de], Degeto [de], WDR [de]
Der Kriminalist (TV series)
Irina Friedland (LR) Christian Görlitz Producer: Odeon Fiction GmbH (formerly H&V Entertainment GmbH) Station: ZDF [de]
Sense8 (TV series)
Aunt Elke (SR) Tom Tykwer Producer: Georgeville Films [us] Station: Netflix
In aller Freundschaft - Die jungen Ärzte (TV series)
Antonia Winkler (LR) diverse Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: ARD [de]
Verbotene Liebe (TV series)
Ärztin (SR) diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH Station: ARD [de]
Letzte Spur Berlin (TV series)
Raluka (LR) Peter Stauch Producer: Novafilm [de] Station: ZDF [de]
Lotta & die großen Erwartungen (TV movie (series))
Nadjeschda (SR) Edzard Onneken Producer: Novafilm [de] Station: ZDF [de]
Milchgeld. Ein Kluftingerkrimi (TV movie (series))
Maja (SR) Rainer Kaufmann Producer: Odeon Fiction GmbH (formerly H&V Entertainment GmbH) Station: ARD [de], BR [de], Degeto [de]
Rote Rosen (TV series)
Oksana Balodis (SR) diverse Producer: Studio Hamburg Serienwerft GmbH Station: ARD [de]
Rosa Roth - Trauma (TV movie (series))
Eleonore Hagenbrecht (SR) Carlo Rola Producer: MOOVIE GmbH Station: ZDF [de]
Lotta & die alten Eisen (TV movie (series))
Schwester Nadejda (SR) Edzard Onneken Producer: Novafilm [de] Station: ZDF [de]
Siehst du mich? (TV movie)
Die Verkäuferin Kathrin 'Katinka' Feistl Producer: Kordes & Kordes Film GmbH [de] Station: ZDF [de]
SOKO Wismar (TV series)
Ingrid Dahlmann (LR) Wolfgang Frank Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Das Kanzleramt (TV series)
Übersetzerin (SR) diverse Producer: Cinecentrum Hamburg Deutsche Gesellschaft für Film- und Fernsehprod. mbH [de] Station: ZDF [de]
Tatort - Mörderspiele (TV movie (series))
Olga Buykova (SR) Stephan Meyer Producer: Filmpool Fiction GmbH Station: WDR [de]
Herzschlag - Das Ärzteteam Nord (TV series)
Luzia (SR) diverse Producer: Cinecentrum Hamburg Deutsche Gesellschaft für Film- und Fernsehprod. mbH [de] Station: ZDF [de]
Der Clown (TV series)
n.n. (SR) diverse Producer: Action Concept GmbH Station: RTL [de]

Theater

Museum of uncounted Voices (Drama)
Solostück (LR) Marina Davydova Producer: Wiener Festwoche, HAU Berlin, Theater Freiburg Theater: HAU Hebbel am Ufer Written by: Marina Davydova
Humbold. Was die Welt im innersten zusammenhält
Marie Elisabet von Humbolt, Karolina Jenisch Monika Gossmann Theater: Gastspiel; Omsk, Moskau, Berlin, Bayreuth
Vincent will meer
Dr. Rose Ralph Bridle Theater: Hamburger Kammerspiele
Hundeleben
diverse Alexander Schulz Theater: diverse
PICASSOS FRAUEN-eien fiktive Pressekonferens
Olga Koklova Barbara Geiger Theater: National Galerie Berlin, Museum Ludwig Köln, u.s.w
Zum schönen Feierabend
Veronika Annette Reber Theater: Maxim Gorki Theater
Das weite Land
diverse Volker Hesse Theater: Maxim Gorki Theater
Königsberg
Strassenmädchen Andrei Nekrasov Theater: Volksbühne am Rosa-Luxemburg Platz
Revisor
Maria Antonovna Istvan Bödy Theater: Badisches Staatstheater Karlsruhe
Mühlen des Gesetzes
vergessen H.Rühle Theater: Badisches Staatstheater Karlsruhe

Audio

Schlafgeschichten (Speaker)
Erzählerin Producer: Calm.com
Der schwarze Berg (Audio drama)
Tarassowa (SR) Producer: Spotting Image GmbH Written by: Kaspar Dornfeld
Oberschütz und das Ende des Informanten (Audio drama)
Agentin (SRE) Producer: WDR
Gedankenstätte Buchenwald (Speaker)
Sprecherin Producer: Speak Low
Marlov-Inschallah (Audio drama)
Yasmina (LR) Jörg Schlüter Producer: WDR Distribution: WDR
Audiotexte für die Hörführung Historisches Museum (Speaker)
Sprecherin Producer: Stiftung Deutsches Historisches Museum Distribution: Stiftung Deutsches Historisches Museum
Roter Wald (Audio drama)
Rita (LR) Jörg Schlüter Producer: WDR3 Hörspiel Distribution: WDR Written by: Stephanie Marchais
Peter und der Wolf (Narrator)
Erzählerin (LR) Distribution: Theater an der Parkaue
Nachtlicht (Audio drama)
Mariella (SR) Producer: WDR Distribution: WDR
Handbuch für den russischen Debütanten (Audio drama)
Jeleną Petriwna Girshkin (SR) Producer: WDR Distribution: WDR

Commercial

Pÿur